معرفی آهن سفید و تمامی آنچه که باید درباره آن بدانید

 معرفی آهن سفید:

آهن سفید و تمامی آنچه که باید درباره آن بدانید در این مقاله از سایت سامانه آهن بخوانید.  از میخ ها گرفته تا ساختمان ها و قاب های فولادی، موارد بی انتهایی هستند که از آهن گالوانیزه ساخته شده اند.

قیمت ورق

آهن گالوانیزه یا آهن سفید سال هاست که مورد استفاده قرار می گیرد. در قرن 17 میلادی اولین استفاده‌ ها از این محصول دیده شده که قابل توجه است. در سال های اخیر این گزینه به عنوان گزینه ای محبوب تر به جای استفاده از آهن سنتی، تبدیل شده است.

آهن سفید یا گالوانیزه چیست؟

نام دیگر ورق سفید، ورق گالوانیزه است که از دو مادۀ آهن و روی تشکیل شده است. گالوانیزه درواقع نام یک دانشمند ایتالیایی است. در فرآیند گالوانیزه کردن با غوطه ورکردن ورق فولادی در روی مذاب، لایه‌ای از جنس فلزِ روی، ورق فولادی را می‌پوشاند. اما لایه‌ای از جنس “روی” که فلز را می‌پوشاند، دائمی نیست و با خم و برش‌کاری از بین می‌رود.

قیمت آهن آلات

معرفی آهن گالوانیزه

آهن گالوانیزه اساساً آهنی میباشد که خارج آن با یک لایه روی محافظ، پوشانده شده است. آهن به صورت بالقوه مستعد تأثیر پذیری از آب و هواست. به طور مثال، در معرض رطوبت و اکسیژن، آهن دچار زنگ زدگی و خوردگی می شود که با سپری شدن زمان، این نوع آسیب ها می تواند باعث تنزل کیفیت آهن شود و سرانجام انسجام درونی آهن را به چالش می کشد. گالوانیزه کردن آهن یک روش ساده و مؤثر برای محافظت از آهن در برابر عوامل مربوط به آب و هوا و میباشد.
آهن استاندارد کاملاً از عنصر فلز آهن تشکیل شده است. آهن سفید یا گالوانیزه دارای یک لایه روی است که به سطح خارجی و داخلی آن اضافه شده است.

وقتی آهن گالوانیزه می‌ شود، در حمام روی مایع، غوطه ور میشود. روی در صورتی حرارت می بیند که از حالت اولیه خود (جامد) به حالت مایع تغییر شکل بدهد. سپس آهن را در این حمام روی مذاب فرو میبرند و پس از مدت زمانی به آن اجازه می دهند تا خنک شود. روی وقتی خنک می شود، سخت شده و پوسته محافظی روی سطح آهن ایجاد می کند.
آهن گالوانیزه همان آهن استاندارد است؛ تنها تفاوت آن در داشتن یک لایه روی است.

لایه محافظ روی چه قابلیتی به آهن میدهد؟

لایه محافظ روی به آهن این قابلیت را می دهد که در برابر زنگ زدگی و خوردگی مقاومت و دوام بیشتر داشته باشد. بدون آن، آهن در معرض رطوبت و اکسیژن محیط اطراف قرار می گیرد. در صورت عدم کنترل، واکنش شیمیایی که با آهن به وجود می آید، اکسیداسیون آهن نام دارد. این واکنش سبب از بین رفتن و تغییر شکل آهن می شود.

روش تولید آهن سفید 

تولید آهن سفید فرایند زیر را طی میکند:

 • فولاد در محلول چربی زدایی تمیز می شود.
 • پس از تمیز شدن، فولاد با قرار گرفتن در اسید سولفوریک گرم رقیق می شود.
 • سپس فولاد در یک محلول آبی (به طور معمول کلرید روی – آمونیوم) شار می شود.
 • پس از شار، فولاد از طریق غوطه وری در یک گودال روی مذاب گالوانیزه می شود.
 • پس از آن، فولاد از نظر سازگاری و پوشش کامل بررسی می شود.

مزایای استفاده از گالوانیزه یا آهن سفید:

از مزایای استفاده از آهن سفید می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. هزینه اولیه پایین در مقایسه با اکثر فولادهای تصفیه شده.
 2. علاوه بر این، آهن گالوانیزه بلافاصله آماده برای استفاده است.
 3. در نتیجه آماده سازی اضافی نظیر سطح، بازرسی، رنگ آمیزی، پوشش ها و غیره نیاز ندارد.
 4. گالوانیزه کردن آهن باعث صرف هزینه های کمتر برای شرکت های تولید کننده این نوع محصول می شود. که سبب محبوب شدن آن نیز شده است.
 5. عمر طولانی تر. از یک آهن سفید یا گالوانیزه انتظار می رود که در محیط عادی بیش از 50 سال دوام داشته باشد. و با قرار گرفتن در معرض آب شدید می تواند بیش از 20 سال دوام بیاورد و بدون نیاز به تعمیر و نگهداری است.

دلیل استفاده از لایه ای از جنس روی در تهیۀ ورق سفید

جلوگیری از زنگ زدن ورقۀ آهنی در صورت خدشه وارد شدن به ورق است. در تهیۀ بعضی ورق های سفید، برای جلوگیری از ایجاد ترک و مقاومت در برابر آلودگی‌های صنعتی، شرایط نامساعد جوی، رطوبت، خوردگی، گرما و سرما از نوعی رنگ نیز استفاده می‌شود

در صنعت ساختمان سازی از ورق سفید برای زیباسازی نمای ساختمان استفاده می‌کنند. رنگ های مرغوبی که در تهیۀ این ورق ها به کار می‌رود، زیبایی، درخشندگی، تمیزی و پاکی آن‌ها را مضاعف می‌کند. به همین دلیل از این ورقه ها در مراکز بهداشتی و درمانی از جمله بیمارستان‌ها استفادۀ بیشتری می‌شود. این ورق ها از زمان خرید تا زمانی که از آن‌ها استفاده می‌کنید، تمیز خواهند ماند و نیازی به شستشو و تمیزکردن ندارند.

انواع ورق سفید

ورق‌های سفید بسته به چگونگی شکل‌گیری آن‌ها، مقدار روی به کار رفته در ساخت آن‌ها، درصد خلوص، درجۀ حرارت (که در آن آهن در روی غوطه ور می‌شود) و سرعت فرآیند سرد شدن ورقه های به دست آمده، به سه دستۀ کلی تقسیم بندی می شود:

 1. ورق سفید بدون گل
 2. ورق سفید گل درشت
 3. ورق سفید گل ریز

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا