کوپلر میلگرد چیست و چند نوع دارد؟

روش های مختلفی در گذشته برای اتصال میلگرد در سازه های بتنی استفاده شده است. امروزه معمولاً برای این منظور از دستگاهی به نام کوپلر آرمیچر استفاده می شود. کانکتورها قطعات مکانیکی برای اتصال دو اتصال سری هستند که مقاومت بالایی دارند. در این مقاله می خواهیم در مورد اتصال آرمیچر صحبت کنیم و مزایا و معایب آن را بشناسیم و در نهایت کاربرد این محصول را بررسی کنیم.شما همواره می توانید قیمت میلگرد را در وبسایت سامانه آهن جستوجو کنید.

اتصال فیتینگ چیست؟

میلگردهای آجدار در گام های 12 متری تولید می شوند و برای استفاده در بتن مسلح باید به یکدیگر متصل شوند. همانطور که در ابتدای مقاله اشاره شد، اتصال میلگرد یکی از روش های اتصال میلگردها به یکدیگر است.

میلگرد قطعه ای فولادی است که برای اتصال میلگردها به یکدیگر استفاده می شود. اتصال دو سر میلگردهای تقویت کننده با استفاده از رابط، اتصال مکانیکی میلگردهای تقویت کننده یا اتصال دهنده نامیده می شود.

انواع سوکت آرمیچر

نکته مهم این است که پریزها انواع مختلفی دارند و نمی توان از برخی از این محصولات در تمام قسمت های سازه استفاده کرد. در زیر در مورد انواع اتصالات میلگرد صحبت می کنیم و ویژگی های هر کدام را توضیح می دهیم.

  • کلاچ استاندارد
  • کوپلر با نخ چپ و راست
  • کوپلر تبدیل
  • کوپلینگ پیچ
  • پایان زوج
  • اتصال دهنده جوش
  • کوپلر برای اتصالات فشار
  • این یک تزریق است
  • کلاچ استاندارد

رابط استاندارد به گونه ای ساخته شده است که می توان از آن برای تمام قسمت های سازه استفاده کرد. البته شرط استفاده از این محصول این است که یکی از میلگردهای تقویت کننده قابل استفاده در بتن قابلیت چرخش در بتن را داشته باشد.

کلاج استاندارد

این نوع رابط معمولا در سازه های پیش ساخته استفاده می شود. در این گونه سازه ها قسمتی از سر میلگرد که بیرون است به قسمت اول رزوه می شود. در قسمت دوم، میلگردهای تقویت کننده در داخل رابط قرار می گیرند و بتن باید کانکتور را بپوشاند.

قیمت آهن آلات

کوپلر با نخ چپ و راست

این محصول در تمامی قسمت های سازه قابل استفاده است. با این تفاوت که اثر این محصول در صورتی بیشتر است که هیچ یک از باندها قابلیت چرخش را نداشته باشند.

پایان زوج

اتصال انتهایی برای اجرای ستون ها و تیرها در سازه استفاده می شود. استفاده از این کانکتور فضای بتن ریزی را باز می کند و امکان استفاده از میلگرد بیشتری را فراهم می کند.

 

کوپلینگ پیچ

در برخی موارد، کوپلینگ های پیچی به عنوان کوپلینگ های قفلی شناخته می شوند. استفاده از این محصول کاربرد خاصی دارد و عموماً زمانی قابل استفاده است که حداکثر طول میلگرد 20 سانتی متر باشد.

 

کوپلر تبدیل

این محصول قابلیت اتصال دو میلگرد در اندازه های مختلف را به کمک خود دارد. فقط یک نکته مهم این است که باید یراق آلات سایز بزرگ داخل آن را ببندید.

نوشته های مشابه

 

اتصال دهنده جوش

استفاده از این نوع اتصال به این معنی است که نیازی به جوش دادن اتصالات نیست، در عوض اتصال دهنده به سازه فلزی جوش داده می شود.

 

کوپلر برای اتصالات فشار

اگر اندازه میلگرد 20 میلی متر یا بیشتر باشد و تحت فشار باشد معمولا از این نوع کوپلینگ استفاده می شود. استفاده از این محصول باعث توزیع بار فشاری بین میلگردها می شود. به طور معمول، این نوع روش اتصال برای ایجاد یک شبکه میلگرد استفاده می شود.

 

مزایای استفاده از کوپلینگ آرمیچر

در ساخت ساختمان ها استفاده از اتصال میلگرد الزامی است. استفاده از این محصول فواید زیادی دارد از جمله:

 

استفاده از این کانکتور در سازه های بلند باعث صرفه جویی در هزینه های پروژه می شود.

کانکتورها انواع مختلفی دارند و معمولاً هر کدام را می توان برای قسمت های مختلف سازه استفاده کرد.

برخی از اتصالات، مانند لپ، باعث گیرکردن میلگرد در ناحیه خمشی می شود. علاوه بر این، اتصال دهنده ها از تجمع میلگرد در محل اتصال جلوگیری می کنند.

این نوع اتصال باعث انسجام بیشتر ساختار می شود.

 

استفاده از این محصول باعث یکپارچه شدن ساختمان مورد نظر می شود.

استفاده از این نوع اتصال باعث کاهش تعداد میلگردهای استفاده شده در سازه و سبک شدن آن می شود.

استفاده از این نوع اتصال باعث می شود ساختمان در برابر بارهای وارده و بلایای طبیعی مقاوم باشد.

از آنجایی که به میلگردهای زیادی نیاز نیست، فرآیند اتصال میلگردها به شبکه را ساده می کند.

 

 

کاربرد شاتون چیست؟

 

از مهمترین کاربردهای Busbar می توان به موارد زیر اشاره کرد:

دیوارهای دیافراگمی

دیوارهای دیافراگم معمولاً بسیار بلند هستند و گاهی تا 40 متر نیز می رسند. به همین دلیل از کانکتور برای اتصال پایه و پایه سقف استفاده می شود.

استفاده در تونل ها

به منظور داشتن طول عمر و دوام طولانی، تونل ها از سوکت ساخته می شوند.

در صنایع مختلف از جمله پتروشیمی قابل استفاده است

در برخی از صنایع حساس مانند پالایشگاه ها، پتروشیمی ها و نفت و گاز پایداری اهمیت دارد، بنابراین از کوپلینگ استفاده می کنند. قابل استفاده در ساخت پل پل های میدان Hamator K نیاز به استراتژی بالایی دارند. به همین دلیل استفاده از لینک های اتصال می تواند این مقاومت را برای پل ایجاد کند. برای ترکلی سازه هر سازه بتنی که باید بادوام و غیر تهدید کننده باشد از اتصال دهنده ها ساخته می شود.

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا