کارخانه شکفته مشهد

کارخانه شکفته مشهد فعالیت خود را با یک گارکاه ریخته‌گری ساده در سال ۱۳۳۰ آغاز کرد. این بخش صنعتی در ابتدای دهه ۱۳۶۰ با توجه به نیاز بازار کشور خطوط تولید قطعات ریلی، خودرو، کشاورزی و بهره گازرسانی را به فرمول کار خود اضافه کرد. گروه صنعتی شکفته مشهد در نهایت در ابتدای دهه ۱۳۷۰ شروع به تولید ماشین آلات نورد کردند. در نهایت در سال ۱۳۸۸ انواع گروه‌های فولادی الخصوص سپری و نبشی را شروع کرد.

قیمت تیرآهن

در کل امروزه این واحد صنعتی با استفاده از تجهیزات و ماشین آلات به روز دنیا و استفاده از نیروی کار متخصص، ماهر و نیمه ماهر به میزان سالیانه ۱۰۰ هزار تن مقاطع فولادی از نیاز بازار فولاد کشور را تهیه می‌کند. فعالیت‌های دیگر این واحد صنعتی تولید انواع قطعات و لوازم ریخته گری، قطعات مورد نیاز صنایع تولید فورج و نیشکر می‌باشد. محصولات تولید شده در این بخش صنعتی اعم از نبشی و ناودانی بوده است. ضمن آن که شرکت‌های فولاد فرم تابران، فولاد کبکان، فولاد الماس یزد، نورد فولاد خاوران، نورد مقاطع فولادی شکفته از شرکت‌های زیر مجموعه‌های این بخش صنعتی می‌باشند.

مهمترین محصولات شکفته مشهد

نبشی شکفته مشهد

ناودانی شکفته مشهد

سپری شکفته مشهد

 

انواع نبشی گروه صنعتی شکفته مشهد و آشنایی با آن

یکی از محصولات تولیدی این گروه صنعتی نبشی می‌باشد. در این کارخانه نبشی شکفته بال مساوی در سایزهای مختلف و طولهای مساوی 6 متر تهیه و تولید می‌شوند. در تولید از این نوع نبشی از فولاد کم کربن استفاده می‌شود. و از فولاد نورد گرم تولید می‌شود.

استانداردهای کارخانه فولاد مشهد

محصول سپری و نبشی کارخانه فولاد شکفته مشهد به صورت سالانه بالغ بر ۲۵ هزار تن بر اساس استانداردهای ملی و بین المللی با دانش روز به مرحله تولید خواهد رسید. این گروه از محصولات صنایع فولاد کبکان بر اساس شیوه تولیدی نورد گرم و به صورت دو بال مساوی برای موردهایی مانند صنعت و ساختمان کارایی دارند. با دقت به ماهیت نبشی و سپری شکفته مشهد می‌توان از آن‌ها
در ساخت پنجره و درب، مصارف صنعتی و از خورده‌های آن‌ها در صنایع آسانسور سازی استفاده کرد. معمولا این دسته از محصولات صنایع شکفته مشهد به صورت سبک، از راه نورد گرم و مطابق با استانداردها به بخش تولید می‌رسند.

قیمت آهن آلات

آشنایی با خط تولید نورد گرم فولاد کبکان مشهد

در بخش ابتدایی شمش‌های تولید شده به کوره‌های فولاد کبکان مشهد هدایت می‌شوند دمای این کوره‌ها تا ۱۱۰۰ درجه افزایش یافته، شمش برای فرایند نورد آماده می‌شود. شمش‌ها پس از پخت به خط تولید راه پیدا می‌کنند در قسمت بعدی طی فرایندهایی شمش‌ها معمولا کشیده شده، طول آن‌ها افزایش و از ضخامتشان کاهش می‌یابد. همه این فرایندها تحت نظارت و کنترل مسئولین ذی ربط خواهد بود در پایان محصولات تولیدی در سایزهای متفاوت مورد نظر، گاها ۶ و گاها ۱۲ متر برش داده می‌شوند.

محصولات تولیدی فولاد شکفته مشهد می‌توانند به صورت یک وزن مشخص که موردنظر کارخانه است یا به صورت بندیل و شاخه‌ای بسته بندی و برای فروش به بازار عرضه می‌شوند. ناودانی‌های شکفته مشهد به صورت بال شیب دار و نبشی‌ها به صورت بال مساوی به طول ۶ متر برای برطرف کردن نیازهای بازار داخلی تولید می‌شوند.

محمد شکفته در سمت مدیریت و محمد حسین شکفته با سمت رئیس هیات مدیره می‌باشند.

تاریخچه

تاریخچه فولاد شکفته مشهد در سال ۱۳۸۸ می‌باشد. زمانی که گروه صنعتی شکفته مشهد با هدف
تولید انواع مقاطع فولادی از جمله سپری شکفته و نبشی با مدیریت محمد شکفته در استان خراسان رضوی تاسیس شد. بیشتر محصولات تولیدی این مجموعه مانند سپری، نبشی و بیلت با ظرفیت تولید ۱۰۰ هزار تن در سال می‌باشد.

کارخانه فولاد شكفته در دهه 1330 با يك كارگاه ريخته‌گري ساده توسط آقاي حبيب شكفته فعاليت خود را با ريخته گري و توليد انواع لوازم سنجش شروع كرد. اين شیوه توليد با پيشرفت خاص خود تا دهه 1360 ادامه داشت.

در اوایل دهه 1360 با دقت به نياز روز كشور و توجه خاص مديريت مجموعه توليد انواع قطعات كارخانجات قند و شكر قطعات خودرو، قطعات ريلي، قطعات كشاورزي، قطعات گاز رساني و همین طور قطعات فورج شروع شد.

از اواخر دهه 1360 همراه با روند تغييرات نيازهاي روز كشور کارخانه فولاد شکفته توليد مقاطع فولادي را شروع كردند.

از اواسط دهه 1370 با پیشرفت تكنولوژي توليد اين گروه براي اولين بار در ايران با ساخت ماشين آلات نورد
كه طراحي آن‌ها هم در همين کارخانه صورت گرديد نورد انواع مقاطع فولادي اللخصوص مقاطع خاص فولادي را
براي اولين بار در ايران شروع كرد كه قدم جديدي در عرصه توليد نورد گرم مقاطع فولادي توسط کارخانه فولاد شکفته برداشته شد.

از دهه 1380 تا 1390 پیشرفت کمی و کیفی خطوط نورد و ذوب در قالب خطوط و کارخانجات متفاوت در دستور کار گروه قرار گرفت.

از اواخر دهه 1380 آغاز اقدامات احداث و مطالعات مجتمع فولاد مورد توجه قرار گرفت.

گروه صنعتی شکفته مشهد

گروه صنعتی شکفته مشهد فعالیت خود را تحت عنوان کارخانه فولاد کبکان مشهد با دقت بر انواع لوازم سنجش و
تولید تجهیزات ریخته گری از دهه 1330 در شهر مشهد شروع کرد. در اوایل دهه 60 این مجموعه فعالیت خود را
در زمینه تولید انواع مقاطع فولادی خاص مورد نیاز در صنایع ماشین سازی،ریلی و معادن گسترش داد.

در اواسط دهه 70 با توجه به نیاز کشور به محصولات نورد، کارخانه شکفته مشهد فعالیت اصلی خود را
یعنی تولید مقاطع فولادی سبک، نیمه سنگین و سنگین با دقت برساختار انواع نبشی، ناودانی و سپری
در سایز‌های 20 تا 160 میلی متر آغاز کردند.

در سال 1388 مجموعه شکفته مشهد توانسته است با تکیه بر توان بومی برای اولین
در کشور کلیه تجهیزات خطوط نورد را با استانداردهای جهانی طراحی کند و ظرفیت تولید خود را حدود نیم میلیون تن
در قسمت مقاطع فولادی، و بیش از 200 هزار تن شمش فولادی برساند.

در این سال‌ها گروه صنعتی شکفته مشهد با استفاده از کارخانه فولاد رشتخوار با تولید سالانه یک میلیون و دویست هزار تن کنسانتره،
بیشتر از یک میلیون تن گندله و بیش از 800 هزار تن آهن اسفنجی با استفاده از تجهیزات و ماشین آلات به روز دنیا و اشتغال زایی بیشتر از 1000 نیروی کار، قدم بزرگی را در صنعت نورد مقاطع فولادی برداشت.

تمامی محصولات تولیدی کارخانه شکفته مشهد مطابق با استانداردهای بین المللی صنعت فولاد و معمولا به صورت نورد گرم تهیه می‌شود. و بعد از تولید توسط بازرسین به دقت برسی می‌شوند تا محصولات با کیفیت نهایی مطلوب توزیع گردد.

فرآیند تولید کارخانه شکفته

در شروع شمش‌های فولادی کارخانه فولاد رشتخوار به کوره‌های مجموعه فولاد کبکان مشهد انتقال می‌یابند. در دمای 1100 درجه به شمش‌های پخته شده تبدیل می‌شوند. و برای قسمت‌های بعدی نورد آماده می‌شوند.

پس از طی مراحل فرمینگ این شمش‌های پخته شده اند؛ کشیده شده است. تا از ضخامت آن‌ها کاهش و طول آن‌ها افزایش می‌یاید.

در بخش آخر این محصولات توسط قیچی‌های خاصی در اندازه‌های 6 متری و به ندرت 12 متری برش داده می‌شوند.

همه این مراحل توسط بازرسان و ماموران کنترل کیفی این مجموعه با توجه بالایی رصد می‌شوند.

پس قسمت برشکاری محصولات یا براساس وزن آن‌ها و یا براساس تعداد شاخه به بندیل‌های مخصوص بسته بندی شده است. و برای فروش به بازار عرضه می‌شود.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا