معرفی کارخانه فولاد ناب تبریز

معرفی کارخانه فولاد ناب تبریز

کارخانه فولاد ناب تبريز در سال 1382 در شهر تبریز شروع به کارکرد.این شرکت با تولیدات خود توانسته نامي نيك به دست آورد. تولیدات که شامل انواع نبشي، ناودانی و تیرآهن بر اساس استانداردهاي ملی و جهاني است . همچنین در بين مصرف‌كنندگان و مشتريان در بیشتر نقاط داخل كشور شناخته شده است.

قیمت ورق

کارخانه فولاد ناب تبریز با همت کارکنان و پرسنل زحمت‌کش و پر تلاش خود، تصمیم دارد. تا در آینده نزدیک به عنوان نامی ماندگار بر تارک صنعت فولاد کشور برای همیشه بدرخشد و با ایجاد صدها شغل مستقیم و غیر مستقیم خدمتی هر چند کوچک را به مردم این مرز و بوم هدیه بدهند.

تاریخچه کارخانه

از ابتدای سال 1383عملیات ساختمانی و نصب و راه اندازی خط تولید آغازشد. تقریبا پس از یک سال به پایان رسید. تولید آزمایشی خود را از تابستان سال 1384 آغازکردند. کارخانه فولاد ناب تبریز در 35 کیلومتری غرب تبریز در زمینی به وسعت 170 هزار متر مربع بنا نهاده شده‌است. دارای 20000 متر مربع فضای سر پوشیده است. این فضا شامل سالن‌های تولید، انبارها، امور اداری، سالن‌های غذاخوری و خانه بهداشت کارگری و کارگاه ابزار‌سازی است.

هم اينك خط یک و دو این شرکت با 400 نفر پرسنل آموزش دیده و با سابقه در دو شیفت کاری مشغول به تولید هستند.  در مجموع با ظرفیت توليد اسمی 450000 تن در سال جزو بزرگترين توليد كنندگان است. این کارخانه درمقاطع فولاد ساختماني شامل انواع نبشی و ناودانی در كشور محبوبیت دارد. در حال حاضر ۱۵ درصد از ظرفیت تولیدی کارخانه فولاد ناب تبریز به کشورهای همسایه صادر می‌شود. این کشورها شامل آذربایجان، پاکستان، افغانستان، گرجستان، ترکمنستان، ارمنستان وعراق می‌‌شود.

گواهینامه‌ها و تقدیرنامه‌های دریافتی

کارخانه فولاد ناب تبریز به عنوان يكي از پیشگامان صنعت فولاد در بخش خصوصي کشوراست. مهم ترین محصول این کارخانه نبشی‌های فولادی است که در صنایع ساختمان ، انرژی و ماشین سازی کاربرد دارد. با بهره‌گیری از مدرن‌ترین تکنولوژی‌های روز دنیا تولید و عرضه می‌‌کنند.

قیمت آهن آلات

شرکت FTN در سال 2007 موفق به اخذ گواهینامه های ISO9001، ISO14001، OHSAS18001 شد. این گواهینامه‌ها در زمینه مدیریت کیفیت، بهداشت حرفه ای، محیط زیست و مدیریت ایمنی از شرکت DQS آلمان است. در کارخانه فولاد ناب تبریز از ورود هرگونه آلاینده به محیط زیست، جلوگیری می‌شود. این کار به وسیله‌ی سیستم مداربسته آب صنعتی که در خط نورد استفاده شده است. همچنین دارای استخرهایی به حجم ۲۰۰۰ مترمکعب است،که این کار انجام می‌شود.

همچنین گواهینامه ISO1002:2014 به این کارخانه در زمینه تولیدات نورد گرم تعلق گرفته شد. این کارخانه توانست درسال 2012 موفق به دریافت عنوان واحد برتر تحقیق و توسعه شود.

از سوی دیگر این واحد توانمند فولاد ساز از سوی اداره کل محیط زیست آذربایجان شرقی بعنوان واحد نمونه در عرصه محیط زیست شناخته شده‌است. این شرکت از پیشگامان برتر صنعت فولاد ایران در بخش خصوصی می‌باشد. توانسته بخش عمده‌ای از نیاز بازار فولاد را تامین کند. فولاد ناب تبریز از جمله تولیدکنندگان انواع نبشی، ناودانی و تیرآهن با تنوع بالای محصول و رعایت استانداردهای ملی و جهانی است. این شرکت به برند نبشی در سطح کشور معروف است.

آشنایی با محصولات تولیدی کارخانه فولاد ناب تبریز

فولاد ناب تبریز نبشی هایش دارای ستاندارد ملی شماره 1-13968، استاندارد اروپایی 1-10056 و استاندارد روسی 8510 می باشد.

این کارخانه در زمینه تولید نبشی، شامل استاندارد ابعاد EN10056-1:1998، رواداری های ابعادی EN10056-2:1994 و استاندارد شرایط سطحی EN10163-3:2004 است. نبشی‌های بال مساوی کارخانه فولاد ناب تبریز درابعاد 40 تا 120 میلیمتر تولید می‌شود.

تیرآهن سنگین گرم نورد دیده نیم بال پهن موازی این کارخانه تحت استاندارد ملی 1791تولید‌ می‌شود.همچنین تیرآهن سبک گرم نورد دیده، نیمه سبک، نیم پهن بال موازی با استاندارد ملی شماره 16348 تولید می‌شود.

تیرآهن‌های تولیدی این کارخانه تحت استاندارهای اروپا با شیب بال مساوی 14 درصد به بازار عرضه می‌شود. در بخش ابعاد دارای استاندارد DIN 1025-1: 1995 NF A 45-209(1983)، در زمینه رواداری های ابعادی، استاندارد EN10024:1995  و شرایط سطحی دارای استاندارد EN 10163-3:2004  است.

ابعاد تیرآهن‌های تولیدی کارخانه فولاد تبریز در سایزهای 100، 120، 140 و 160 میلیمتر به بازار عرضه می‌شود.

ناودانی‌های تولیدی شرکت فولاد تبریز دارای استاندارهای متعدد در سطح ملی است. بر اساس استاندارد ملی شماره 1-4477، استاندارد اروپایی DIN EN 1026-1:2009 برای ناودانی‌های سنگین می‌باشد. استاندارد روسی GOST 8240: 1997 برای ناودانی‌های سبک است. انواع ناودانی ناب تبریز در ابعاد 100، 120، 140 و 160 میلیمتر تولید می گردد. ناودانی بال شیبدار در سازه‌های فلزی صنعتی، ساختمانی، قالب‌های بتن و نیروگاهی، سدسازی، پل‌سازی و انتقال نفت و گاز به کارمی‌رود.

به واسطه ادغام با نورد ناب آذربایجان به یکی از بزرگ‌ترین تولیدکننده مقاطع فولادی (به غیر از میلگرد) در ایران تبدیل شده‌اند.

جهت افزایش کیفیت بسته بندی و سرعت تولید، محصول در واحد بسته بندی اتوماتیک، توسط بازوهای پنوماتیکی، بسته بندی می‌شود.

آزمایشگاه فولاد ناب تبریز

جهت اطمینان از انطباق مشخصات فنی و کیفی محصولات تولید شده توسط این کارخانه با الزامات استانداردهای ملی و بین المللی، مورد آزمایش قرار می‌گیرد. این شرکت خواص مکانیکی محصولات را آزمایش می‌کند. این آزمایش‌ها شامل کشش، سختی، خمش، ساختار فلزات، متالوگرافی و نیز آنالیز شیمیایی است. تمام این آزمایشات توسط تجهیزات مخصوصی آزمایش می‌‌شود. این آزمایشگاه در شمال غرب کشور، با دریافت گواهینامه ایزو ۱۷۰۲۵، به عنوان یکی از آزمایشگاه‌های مرجع شناخته شده‌است.

خط تولید فولاد ناب تبریز

خطوط تولید این شرکت شامل کوره‌های پیش گرم، بسترهای خنک کننده، استندهای نورد، تجهیزات عملیات نهایی، ماشین های تابگیری و بسته بندی اتوماتیک است.

دما و فشار کوره‌های پیشگرم خطوط نورد، توسط سیستم اتوماسیون کنترل می‌شود. این شرایط باعث جلوگیری از اتلاف انرژی و اکسیداسیون شمش شده‌است. کوره‌ها از نوع فشاری است و بیلت‌های با طول ۴ تا ۶ متر در آنها شارژ می‌شوند. شمش پس از رسیدن به دمای نورد، به خط نورد مداوم شارژ می‌شود. خط یک دارای توانایی تولید نبشی با سایز ۳۰ تا ۸۰ میلیمتر و خط دو دارای توانایی تولید مقاطع سنگین می‌باشد.

تولید ناودانی و نیز مقاطع سنگین دیگری مانند نبشی و تیرآهن، براساس نیاز بازار می‌باشد. در این خط، محصول پس از برشکاری توسط ارّه ها، وارد بستر خنک کننده می‌شود. جهت تابگیری محصولات سایز متوسط و بزرگ، در خط ۲، ماشین‌های تابگیری طراحی شده‌است. این ماشین‌ها دارای غلتک‌های هم محور بوده و تاب محصول با عبور از میان غلتک‌ها به صورت نورد سرد گرفته می‌شود.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا