کارخانه فولاد میانه

 کارخانه فولاد میانه

کارخانه فولاد میانه در سال ۱۳۷۹ در شمال غرب کشور، در زمینی به مساحت ۴۶ هکتاراحداث شد. درسه کیلومتری جنوب شرقی شهر میانه، در مجاورت ایستگاه راه آهن به بهره برداری رسید. برق این کارخانه از طریق شبکه ی برق ۶۰ کیلو واتی توسط یک خط انتقال دو مداره به طول ۸ کیلومتر، تامین می شود.

قیمت پروفیل

کارخانه فولاد میانه ظرفیت تولیدش سالانه ۵۵۰ هزار تن سازه ی فولادی می باشد. همچنین توانسته حدودا برای ۵۰۰۰ نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم اشتغال ایجاد کند. مطابق سیاست های اقتصادی کشور، بخشی از نیاز کشور به سازه های فولادی را تامین کرده است. این کارخانه  نقش مفیدی در رشد اقتصادی کشورنیز داشته است.

اهداف

کارخانه فولاد میانه اهدافی را دارند که عبارتند از:

تولید سازه های فولادی براساس میزان ظرفیت تولید کارخانه برای این که بتواند نیاز داخلی را تامین کند. همچنین به سایر کشورها صادر کنند.

به سلامت کلیه ی کارکنان شرکت با ایجاد محیط کاری ایمن توجه شود. حفظ و ارتقای میزان سلامت کارکنان را باید در اولویت قرار داد.

قیمت آهن آلات

استانداردهای ملی و بین المللی در کلیه ی سطوح تولیدی و خدماتی اجرا شود. باید از سیستم های مدیریتی نوین جهت افزایش مزیت رقابتی و توسعه ی فروش و صادرات استفاده شود.

این شرکت در راستای رسیدن به اهداف بالا اقدام به ایجاد واحد آموزشی در گروه خود نموده است. واحد آموزش شرکت فولاد میانه به جهت بهسازی نیروی انسانی، شرکت ها و سازمان های پیشرو در زمینه فعالیت خود را الگو قرار داده است.همچنین دوره های تخصصی و مهارتی که برای کارکنان خود تشکیل داده است توانسته در این مسیر تا حد زیادی به اهداف خود دست یابد.

تجهیزات و ماشین آلات کارخانه فولاد میانه

کارخانه فولاد میانه برای اینکه بتواند محصولاتی با کیفیت و کاربردی را روانه بازار کند. از تجهیزات مدرن و بهترین دستگاه‌ها، استفاده می کند. بنابراین برخی از مهم‌ترین تجهیزات این کارخانه را شرح می دهیم.

کوره پیش گرم کارخانه فولاد میانه با ظرفیت اسمی تولید ۱۱۰ تن محصول فولادی در هر ساعت

قیچی‌های پاندولی به منظور برش محصولات با روش نورد سرد

قیچی‌های اضطراری با هدف برش محصولات با روش نورد گرم

سیستم‌هایی با هدف عملیات حرارتی با نام مستعار QTB

میز شارژ خودکار ارسال شمش به کوره‌ها

سیستم‌های بسته بندی کاملا خودکار

دستگاهی جهت پوسته زدایی انواع محصولات فولادی

18عدد استند نورد با داشتن امکان کنترل سرعت

سیستم‌هایی جهت انجام تاب‌گیری محصولات تولیدی

بسترهای خنک کننده انواع محصولات فولادی

محصولات فولاد میانهض

از مهم‌ترین محصول این کارخانه میلگرد آجدار است. امروزه پروفیلی پرکاربرد است و حضورش در بسیاری از صنایع الزامی می باشد. در ادامه بیشتر درباره این محصول مجتمع صنعتی میانه و دیگر تولیدات آن می خوانید.

میلگردهای آجدار میانه

همان طور که در بالا خواندید میلگرد از مهم‌ترین محصولات فولاد میانه (آذربایجان) است. میلگردهایی که در مقاطع سبک تولید می‌شوند. دسته‌ی دیگری از میلگردهای ساختمانی و صنعتی که دارای سایزهای ۱۰ تا ۲۲ هستند. با مواد اولیه که همان شمش فولادی ۱۵۰ و ۱۳۰ میلی‌متری و با طول ۱۲ متر می‌باشد، سالانه حدود 550 هزار تن محصول تولید می‌شود. رقمی که هر روز رشد می کند و چشم‌اندازهای مثبتی را ترسیم می‌کند. نکته بسیار مهم درباره مواد اولیه این مجموعه آن است که مطابق با استانداردهای  ST-50،ST 44  و ST 3  آلمان و با سه سطح کربن به صورت درصد کربن کم،متوسط و کم آلیاژ دریافت می‌شود. ضمنا تمام محصولات مورد بررسی‌های داخلی قرارمی گیرد. همچنین از نظر استاندارد کاملا تضمین شده هستند. در نتیجه میلگردهای آجدار در سایزهای ۱۰ تا ۳۲ میلی مترتولید می شود. مطابق با استاندارد ملی ISIRI 1332 به نام کارخانه فولاد میانه روانه بازار می شود.

علاوه بر میلگردهای آجدار، این واحد صنعتی تولیدات دیگری به شرح زیر دارد:

میلگردهای ساده در سایزهای ۱۴ تا ۵۰ میلی متر بر اساس استاندارد AIN 1013

محصول نبشی مطابق با استاندارد DIN 1028

تسمه های فولاد آذربایجان یا کارخانه فولاد میانه بر اساس استاندارد DIN 1017

ناودانی مطابق با استاندارد DIN 1026

استانداردهای محصولات

این شرکت هم مانند دیگر کارخانه های تولید آهن و فولاد دارای آزمایشگاه و بخش کنترل کیفی می باشد. وظیفه این بخش، بررسی و نظارت بر تمام  محصولاتی که در کارخانه تولید می شود و اطمینان یافتن از کیفیت و ارزشمندی محصول نهایی است.زمانی که محصولات از این مرحله عبور کرد؛ می تواند برای فروش به بازار عرضه شود.

سیستم  کنترل کیفیت در مجموعه فولاد میانه دارای بخش ایمنی و بخش سازگاری با محیط زیست است. همچنین تحت استانداردهای OHSAS 18001:1999 ،ISO 14001:2004 و ISO9001:2000 در حال فعالیت هستند. لازم به ذکر است که استاندارد ISO 17025 جهت راه اندازی و به کار گیری سیستم‌های آزمایشگاهی  در سطح های بالاتر نیز در این کارخانه در حال استقرار می‌باشد.

پروژه‌های انجام شده و در دست انجام فولاد میانه

در این مجتمع تولیدی سه پروژه وجود دارد.

احیای مستقیم شماره 1

در سال 1396 این پروژه در فولاد میانه آذربایجان تکمیل و به بهره‌برداری رسید. ظرفیت این واحد بیش از 80000 تن در سال است.

کوره قوس

در سال 1399، پروژه راه‌اندازی کوره قوس در کارخانه فولاد میانه شروع شد. این پروژه قرار است تا 80000 تن ظرفیت سالانه داشته باشد. امکان فولاد سازی با روش القایی را فراهم کند.

ریخته‌گری شماره 1

این پروژه نیز، مانند کوره قوس در سال 1399 درکارخانه میانه شروع به کار کرد. انجام فرآیندهای این ریخته گری در مراحل اولیه قرار دارد.  قرار است ظرفیت آن به 80000 تن در سال برسد.

افتخارات و دستاوردهای شرکت

در کارخانه فولاد میانه تلاش می‌شود که محصولات تولید شده با تکیه بر تکنولوژی و علوم  روز دنیا باشند. از سوی دیگر، کیفیت برتر، کاهش هزینه‌های مصرفی، تلاش برای کاهش انرژی مورد نیاز جهت تولید محصولات فولادی از دیگر اهدافی است که توسط این کارخانه دنبال می‌شود. از سوی دیگر، بالا بردن دانش فنی کارکنان از دیگر اهداف مهمی است که مجتمع فولاد آذربایجان آن‌را دنبال می‌کند.

به دلیل تلاش‌ها و وجود برنامه‌ریزی‌های مدون، این شرکت تولید آهن و فولاد موفق به اخذ گواهی‌نامه‌ها و افتخارات زیر شده است:

اخذ گواهی‌نامه رضایت مندی کارکنان و مشتریان در سیستم مدیریت کیفیت ISO 9001 2015

اخذ گواهی سلامت محیط زیست و سیستم مدیریت محیط زیست ISO 14001 :2015

اخذ گواهی ایمنی و سلامت کارکنان، سیستم مدیریت ایمنی و سلامت شغلی ISO 45001 :2018

تقدیر شده به جهت کاهش مصارف انرژی و سیستم مدیریت انرژی ISO 50001 :2011

تلاش برای ارائه خدمات پس از فروش و سیستم عالی مدیریت برای رسیدگی به شکایات مشتری ISO 10002 :2018

مشتری مداری، سیستم مدیریت سنجش رضایت مشتری ISO 10004 :2018

جهت صادرات محصولات خود به کشورهای همسایه و اروپایی، دریافت گواهینامه انطباق محصول اروپا ( CE) را از شرکت Dedal به شماره 1922-CPR -1069

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا