نحوه محاسبه قیمت نبشی و اطلاعاتی درباره آن

قیمت نبشی و اطلاعاتی درباره آن

نبشی و ناودانی از مصالح بسیار پرکاربرد در صنعت ساخت و ساز می باشند. افراد فعال در زمینه ساخت و ساز باید اطلاعات جامعی در مورد این مقاطع فولادی داشته باشند. در هنگام خرید و فروش آهن آلات ساختمانی و یا خرید انواع آهن و فولاد برای ساخت و ساز اولین نکته‌ای که ذهن خریدار را به خود جلب خواهد کرد، قیمت نبشی و قیمت ناودانی و قیمت انواع میلگرد و تیرآهن و هاش می‌باشد. در این مطلب به معرفی انواع نبشی و ارزیابی قیمت آن می پردازیم.

نبشی چیست؟

نبشی ها مقاطعی فولادی می باشند.

در دسته پروفیل های باز قرار می گیرند و از دو ضلع عمود بر هم تشکیل شده اند. برای استفاده از نبشی ها در ساختمان آنها را به صورت منفرد و یا ترکیبی به کار می برند.

نبشی ها در انواع مختلفی تولید می شوند.  هر یک با توجه به محیط مورد استفاده به مصرف خاصی می رسد. به طور کلی نبشی ها را در دو دسته بال مساوی و بال نامساوی قرار می دهند. همچنین نبشی ها در دو نوع ساده و مشبک وجود دارند و دسته بندی دیگر آنها بر اساس جنس نبشی ها می باشد. به علت تفاوت فرایند تولید و همچنین جنس نبشی ها، قیمت های آنها با یکدیگر متفاوت است. به عنوان مثال قیمت نبشی سوراخ دار با قیمت نبشی گالوانیزه و قیمت نبشی مشبک متفاوت می باشد.

فرمول محاسبه وزن نبشی

برای محاسبه وزن نبشی از فرمول خاصی استفاده می کنند که به شکل زیر می باشد:

وزن نبشی = اندازه بال نبشی * طول نبشی * ضخامت نبشی * 7850 * 2

قیمت آهن آلات

روش های تولید نبشی

نبشی ها را در دو روش مختلف به نام روش فابریک و روش پرسی می توان تولید کرد. در تولید ناودانی به روش فابریک در ابتدا شمش های فولادی را درون کوره و در معرض حرارت بالا قرار داده.  بعد از آن از قفسه های ابتدایی عبور می دهند تا بتوانند مقدار طول آن را تنظیم نمایند. سپس با عبور آنها از قفسه های میانی و انتهایی نبشی مورد نظر تولید می گردد.در روش پرسی ورق های فلزی را برش داده و از وسط خم می کنند و با برشکاری و پرس کاری به شکل نبشی در می آورند.

انواع نبشی

نبشی سوراخ دار مزایای ویژه ای دارد از جمله:

الف) نصب راحت و سریع نبشی سوراخ دار

ب) عدم نیاز به تخصص و توانایی خاص

ج) تنوع در رنگ ها و ابعاد نبشی به سفارش مشتری

نبشی آلومینیومی و کاربرد های آن

این نوع مدل نبشی از مقاطع بسیار پر مصرف در صنایع بوده که در کابینت سازی، برق، صنعت ساختمان و …. به کار می رود. نیاز همه ی صنعتگران و مهندسان سازه نبشی آلومینیومی برای آب بندی کردن درزها و شکاف ها تحت عنوان محافظ پله ها باعث استفاده از نبشی آلومینیمی می شود.

هم چنین یکی دیگر کاربرد های این نبشی باید به مصرف آن در پر کردن فضای پارتیشن ها، پارتیشن های تک جداره یا دو جداره، نقش نگه دارنده ی نبشی های آلومینیومی یا پر کردن فضای کنج سرد خانه های صنعتی می باشد. نبشی آلومینیومی از منظر رنگ ها و ابعاد دارای تنوع بسیار زیادی می باشند.  معمولا از سایز 10 در 10 میلی متری در سه حالت نبشی آلومینیومی خام، نبشی آلومینیومی رنگی  نبشی آلومینیومی آبکاری شده در بازار یافت می شود.

مواد اولیه ساختاری نبشی آلمینیومی در بعضی موارد به شکل بازیافتی یا ضایعاتی یا طبق نیاز مشتری با مواد استاندارد و اعلاء تولید می شود. برای تخمین قیمت نبشی آلومینیومی باید ابتدا کیفیت و مراحل انجام کار روی آن را سنجید زیرا نوع آلومینیوم به کار رفته در پروفیل، میزان ابعاد مقطع در راستای فرآیند تولید و مواردی مثل سخت کاری و نوع رنگ مقطع تاثیرگذار هستند.

از آن جایی که آلومینیوم از جایگزین های مناسب در مقابل آهن است و دارای وزن سبک تر می باشد، خرید نبشی های آلومینیومی در بازار امروزی بسیار رواج پیدا کرده است.

نکاتی درباره خرید نبشی

اکثر متقاضیان برای خرید نبشی به علت شباهت هایی که با سپری دارند دچار سردرگمی می شوند. در این مطلب اشاره ی کوتاهی به تفاوت های نبشی و سپری خواهیم داشت. هر دو مورد نبشی و سپری از موارد پر مصرف در صنایع ساختمان سازی می باشند.  هر دو محصول به روش های پرسی و فابریک تولید می شوند.  در نهایت در شکل ظاهری نبشی و سپری با هم تفاوت دارند. از هر دوی آن ها در راستای اتصالات در ساختارهای ساختمانی استفاده می شوند و به قطعه های خرد شده ی هر دو محصول به لقمه معروف هستند. در کل برای انتخاب نبشی یا سپری باید به نوع کاربرد، محل نصب، شرایط جوی و آب و هوایی محصول خود را انتخاب کنید. به طور مثال شکل ظاهری سپری به دو مدل لبه تیز و لبه گرد تقسیم می شود.

نبشی ها به حالت L   هستند که دو ضلع آن بر هم عمود شده است.

گالوانیزه کردن نبشی چه فایده ای دارد؟

به طور کل جهت جلو گیری از زنگ زدگی نبشی و برای رنگ آمیزی قطعه از گالوانیزه کردن استفاده می کنیم. گالوانیزه هزینه کمی داشته که در بین تمام روش های پوشش دهی این روش بسیار کم هزینه است. با استفاده از روش غوطه ور سازی می توان مقاطع زیادی را با هزینه کم و با کم ترین نیروی انسانی گالوانیزه کرد. برای رنگ آمیزی کردن نبشی جهت پیشگیری از زنگ زدگی محصول باید موارد خاصی را در نظر بگیرید از جمله: شرایط آب و هوا، مکان انجام گالوانیزه کردن و زمانی که صرف می کنید زیرا در قیمت نهایی آن تاثیر می گذارد.

ارزیابی قیمت انواع نبشی

نکته ای که در این جا خود را نمایان می‌کند این است . که محاسبه قیمت آهن آلات و فولاد، بر حسب وزن محصول فلزی می باشد. و خریدار آهن آلات ، به اندازه‌ای هزینه می‌کند که باسکول ، آن را مشخص می کند.  همچنین با توجه به نوساناتی که در بازار آهن وجود دارد قیمت انواع آهن آلات متغیر بوده و باید به روزرسانی گردد..

البته هنگام خرید، خریدار و مهندسین در کار در جریان هستند که جدول اشتال ناودانی هم در تعیین قیمت نبشی و قیمت ناودانی دخیل می باشند.

شما میتوانید، با کارشناسان توانای ما در ارتباط باشید و اطلاعات بیشتری را در این زمینه کسب نمایید.

نبشی خرد به چه معناست

در واقع همان نبشی لقمه ای است که کاربرد خاصی در آسانسور ها دارند.

نبشی ها بر چه اساس شناسایی می شوند

1)ابعاد بال های نبشی

2) قطر و ضخامت آن

از نبشی ها با اندازه های 50 تا 150 میلی متر چه استفاده ای می شود؟

برای وصل کردن انواع پل ها به ستون ها همچنین تیر آهن ها به بیم های باربر.

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا